Slogan

  • TOP09 Prostějov na Facebooku
  • RSS kanál TOP09 Prostějov

Pěstouni mají naději na vyšší odměnu

Pěstouni se možná po mnoha letech dočkají přilepšení. Ve Sněmovně druhým čtením prošla novela zákona o státní sociální podpoře, která mimo jiné řeší odměny dlouhodobých pěstounů, stejně jako příspěvek na péči. 

Stávající odměna pěstouna je 8000 korun na jedno dítě, 12 tisíc korun na dvě a 20 tisíc korun na tři děti. 
Pěstouni kromě odměny pobírají také příspěvek na úhradu potřeb dítěte, který se stupňuje podle věku dítěte: děti do šesti let dostávají 4500 korun, ve vyšších věkových skupinách se příspěvek stupňuje zhruba o tisíc korun. 
Podle poslanců je potřeba zvýšit odměnu pěstouna především proto, aby se odměna za jedno dítě alespoň rovnala minimální mzdě, kterou současná vláda zvýšila na 11 tisíc. 
Podle pozměňovacího návrhu, který předložila Zuzana Kailová (ČSSD), by pěstouni za jedno dítě měli pobírat 11 tisíc korun, na dvě děti 16 500 korun, pěstouni se třemi dětmi by brali 24 200 Kč. 
Odměna by se razantně zvýšila pěstounům, kteří mají v péči postižené děti: za jedno dítě ve druhém až čtvrtém stupni závislosti by brali 24 200 (oproti současným 20 tisícům), za dvě 36 300 (dnes berou 24 tisíc). 

TOP 09 je ještě štědřejší 

„Odměna pěstouna nebyla několik let valorizována, kdežto minimální mzda za tu dobu čtyřikrát. Náklady na živobytí rostou, myslím, že je to takhle spravedlivé,“ řekla Právu Kailová. Její návrh by zatížil státní kasu zhruba 622 milióny korun ročně. 
Do třetího čtení putuje i návrh opoziční poslankyně JitkChalánkové (TOP 09), který je ještě štědřejší: pěstouni s jedním dítětem by místo současných 8000 měli podle Chalánkové 12 tisíc, rodina se dvěma dětmi by si přišla na 18 tisíc a se třemi dětmi 30 tisíc, tedy o šest tisíc korun více, než je návrh Kailové. 
„Vzhledem k tomu, že je velký nedostatek dlouhodobých pěstounů, považuji za nezbytné motivovat dlouhodobé pěstouny vyššími finančními částkami,“ uvedla Chalánková
„Nepříbuzenské pěstounské rodině se často obrátí život vzhůru nohama. Napravují u dětí léta deprivace, syndromy alkoholové, týraného dítěte, řeší krádeže, lhaní, ničení vlastního majetku, ADHD (syndrom poruchy pozornosti) atd. S dítětem přijímají i jeho biologickou rodinu a to opravdu mnohdy není snadné,“ doplnila.